  • PTD08A020WAD
PTD08A020WAD
advertisement
Manufacturer No:
PTD08A020WAD
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-PTD08A020WAD
Package:
12-DIP Module
Datasheet:
Description:
Quantity:
In Stock : 8
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PTD08A020WAD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    12-DIP Module
  • Number of Pins
    12
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Powertrain™
  • Size / Dimension
    1.00Lx0.75W x 0.38 H 25.4mmx19.1mmx9.7mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    12
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Non-Isolated PoL Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    72W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    UNSPECIFIED
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235; 260
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    18.92mm
  • Base Part Number
    TD08A020
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    91%
  • Output Voltage
    3.6V
  • Max Output Current
    20A
  • Voltage - Output 1
    0.7V~3.6V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Output Current
    20A
  • Max Output Voltage
    3.6V
  • Current - Output 1
    20A
  • Total Power Output-Max
    66W
  • Nominal Input Voltage
    12V
  • Min Output Voltage
    700mV
  • Isolation
    Non-Isolated
  • Nominal Output Voltage
    3.6V
  • Max Input Voltage (DC)
    14V
  • Min Input Voltage (DC)
    4.75V
  • Height
    9.65mm