  • PTCTL3NR160KTE
PTCTL3NR160KTE
advertisement
Manufacturer No:
PTCTL3NR160KTE
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-PTCTL3NR160KTE
Package:
Disc, 7.0mm Dia x 4.0mm W
Datasheet:
PTCTL3NR160KTE
Purchasing and Inquiry
PTCTL3NR160KTE Overview
PTC thermistors are packaged in Disc, 7.0mm Dia x 4.0mm W packages to ensure their protection. In order to provide safety protection, these PTC thermistors are packaged in the Tape & Reel (TR). The thermistor consists of 2 pins.
PTCTL3NR160KTE Features
Moisture Sensitivity Level (MSL): Not Applicable
Package / Case: Disc, 7.0mm Dia x 4.0mm W
Mount: Through Hole
Resistance @ 25°C: 16Ohms
2 Pins
Series: PTCTL
Operating Temperature: 0°C~70°C
Tolerance: 25%
PTCTL3NR160KTE Applications
There are a lot of Vishay BC Components PTCTL3NR160KTE PTC Thermistors applications.
  • Personal Computers and Servers
  • Motor control
  • Display backlights
  • Thermal threshold detection
  • Portable Battery-Powered Equipment
  • Cellular Phones
  • Hard Disk Drives and Other PC Peripherals
  • Various motor driving circuits
  • Data Communication Equipment
  • Electronic ballasts
Step5Bar-code shipping tag
PTCTL3NR160KTE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Disc, 7.0mm Dia x 4.0mm W
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    Radial Lead
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PTCTL
  • Tolerance
    25%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Depth
    4mm
  • Resistance Tolerance
    ±25%
  • Resistance @ 25°C
    16Ohms