  • PTCSL40T101DBE
PTCSL40T101DBE
advertisement
Manufacturer No:
PTCSL40T101DBE
HK JDW NO:
886-PTCSL40T101DBE
Package:
Radial
Datasheet:
PTCSL40T101DBE
Purchasing and Inquiry
PTCSL40T101DBE Overview
For protection, PTC thermistors are packaged in Radial packages. It is recommended that the minimum operating temperature for the PTC thermistors be set to -20°C. In order for this thermistor to work properly, the operating temperature must not exceed 115°C. PTC thermistors have terminations of type 2. This thermistor has 2 pins.
PTCSL40T101DBE Features
Moisture Sensitivity Level (MSL): Not Applicable
Package / Case: Radial
Mount: Through Hole
Resistance @ 25°C: 100Ohm
Terminal Shape: WIRE
2 Pins
PTCSL40T101DBE Applications
There are a lot of Vishay BC Components PTCSL40T101DBE PTC Thermistors applications.
  • Portable Medical Instruments
  • Over-temperature protection of power components
  • Thermal protection of winding in electric motors
  • High function home appliances (microwaves and air-conditioners)
  • Dimmers
  • DC/DC converters
  • Temperature compensation and sensing in Automotive
  • Electronic ballasts
  • Temperature Regulators
  • Personal Computers
Step5Bar-code shipping tag
PTCSL40T101DBE
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    PCB, Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    115°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Depth
    3mm
  • Resistor Type
    PTC THERMISTOR
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    30V
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE SENSING
  • Resistance @ 25°C
    100Ohm
  • Length
    3.5mm