  • PTCCL05H930FBE
PTCCL05H930FBE
advertisement
Manufacturer No:
PTCCL05H930FBE
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-PTCCL05H930FBE
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
PTCCL05H930FBE
Description:
PTC RESET FUSE 145V 93MA RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PTCCL05H930FBE
  • Type
    Ceramic
  • Terminal Finish
    MATTE TIN OVER NICKEL
  • Depth
    5mm
  • Approval Agency
    UR
  • Operating Supply Voltage
    60V
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Current - Max
    450mA
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    145V
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    93mA
  • Thermistor Application
    OVERLOAD PROTECTION
  • Voltage - Max
    145V
  • Current - Trip (It)
    140mA
  • Resistance @ 25°C
    55Ohm
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PTCCL
  • Size / Dimension
    0.197Dia x 0.197 T 5.00mmx5.00mm
  • Tolerance
    20%