  • PTCCL05H280HBE
PTCCL05H280HBE
advertisement
Manufacturer No:
PTCCL05H280HBE
HK JDW NO:
886-PTCCL05H280HBE
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
PTCCL05H280HBE
Description:
PTC RESET FUSE 265V 28MA RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PTCCL05H280HBE
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Disc
    2
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    PTCCL
  • Size / Dimension
    0.197Dia x 0.217 T 5.00mmx5.50mm
  • Tolerance
    20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • Type
    Ceramic
  • Resistance
    500Ohm
  • Terminal Finish
    MATTE TIN OVER NICKEL
  • Voltage - Rated DC
    265V
  • Depth
    5.5mm
  • Voltage - Rated AC
    265V
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.0073W
  • Approval Agency
    UR
  • Operating Supply Voltage
    265V
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Max Supply Voltage
    265V
  • Max Current Rating
    200mA
  • Current - Max
    200mA
  • Hold Current
    28mA
  • Thermistor Application
    OVERLOAD PROTECTION
  • Trip Current
    42mA
  • Resistance @ 25°C
    500Ohm
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm