  • PTCCL05H100SBE
PTCCL05H100SBE
advertisement
Manufacturer No:
PTCCL05H100SBE
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-PTCCL05H100SBE
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
PTCCL05H100SBE
Description:
Thermistor PTC 1.6K Ohm 300% 2-Pin Radial
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PTCCL05H100SBE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    PTCCL
  • Size / Dimension
    0.197Dia x 0.177 T 5.00mmx4.50mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Ceramic
  • HTS Code
  • Depth
    4.5mm
  • Approval Agency
    UR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Current - Max
    10A
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    600V
  • Hold Current
    10mA
  • Thermistor Application
    OVERLOAD PROTECTION
  • Voltage - Max
    600V
  • Trip Current
    20mA
  • Resistance @ 25°C
    1.6kOhm
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm