  • PTC10LV10-501A2020
PTC10LV10-501A2020
advertisement
Manufacturer No:
PTC10LV10-501A2020
HK JDW NO:
40-PTC10LV10-501A2020
Package:
Description:
Trimmer Resistors - Through Hole 500ohms 10mm Rnd
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PTC10LV10-501A2020
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PTC-10
  • Size / Dimension
    Round - 0.406Dia x 0.189 H 10.30mmx4.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    500Ohm
  • Max Operating Temperature
    90°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Power (Watts)
    0.33W
  • Power Rating
    330mW