  • PT65712L254
PT65712L254
advertisement
Manufacturer No:
PT65712L254
Manufacturer:
APEM Inc.
HK JDW NO:
67-PT65712L254
Package:
Datasheet:
PT65712L254
Description:
SWITCH ROTARY DIP BCD 150MA 24V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PT65712L254
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Body Material
    Thermoplastic
  • Actuator Material
    Polyoxymethylene
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PT65
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Sealed - Flux Protection
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    4
  • Voltage - Rated
    24VDC
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    150mA
  • Pitch
    0.100 2.54mm Full
  • Orientation
    Right Angle
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Contact Finish
    Gold
  • Termination Style
    PC Pin
  • Body Breadth
    6.8 mm
  • Actuator Type
    Rotary for Tool
  • Circuit
    BCD
  • Throw Configuration
    SP4T
  • Max Voltage Rating (DC)
    24V
  • Mechanical Life
    10,000 Cycles
  • Switch Type
    ROTARY CODED SWITCH
  • Number of Switch Sections
    1
  • Washable
    Yes
  • Actuator Level
    Flush, Recessed
  • Length
    0.393 10.00mm
  • Body Height
    10mm
  • Height Above Board
    0.394 10.00mm