  • PT250R-1800
PT250R-1800
advertisement
Manufacturer No:
PT250R-1800
Manufacturer:
API Delevan Inc.
HK JDW NO:
79-PT250R-1800
Package:
Radial, Vertical (Open)
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PT250R-1800
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical (Open)
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Core Material
    Ferrite
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Series
    PTR
  • Size / Dimension
    1.800Diax0.770W 45.72mmx19.56mm
  • Tolerance
    ±15%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • Type
    Toroidal
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn99.3Cu0.7)
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    19.56mm
  • Construction
    Cylindrical
  • Current Rating
    9.1A
  • Lead Length
    12.7mm
  • Lead Spacing
    44.45mm
  • Lead Diameter
    1.3 mm
  • Inductance
    250μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    55mOhm Max
  • Max DC Current
    9.1A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Inductance Frequency - Test
    1kHz