  • PT0402FR-7W0R082L
PT0402FR-7W0R082L
advertisement
Manufacturer No:
PT0402FR-7W0R082L
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-PT0402FR-7W0R082L
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
PT0402FR-7W0R082L
Description:
PT Series, Thick Film, 82mOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PT0402FR-7W0R082L
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PT
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±300ppm/°C
  • Resistance
    82mOhm
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Height
    406.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.016 0.40mm