  • PT02A-16-23P
PT02A-16-23P
advertisement
Manufacturer No:
PT02A-16-23P
HK JDW NO:
52-PT02A-16-23P
Package:
Datasheet:
PT02A-16-23P
Description:
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 23 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Chromate over Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
Quantity:
In Stock : 14
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
PT02A-16-23P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Box, Flanges, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Flange
  • Shell Material
    Aluminum
  • Insert Material
    Neoprene
  • Body Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
    MIL-DTL-26482 Series I, PT
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder Cup
  • Connector Type
    Receptacle, Male Pins
  • Number of Positions
    23
  • Color
    Olive Drab
  • Applications
    Aerospace, Industrial, Instrumentation, Mass Transit, Military
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    600V
  • Additional Feature
    STANDARD: MIL-C-26482, POLARIZATION AVAILABLE
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    NO
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    23
  • Orientation
    N (Normal)
  • Shielding
    Unshielded
  • Depth
    30.96mm
  • Current Rating
    13A
  • Military Standard
    MIL-DTL-26482
  • Shell Finish
    Olive Drab Chromate over Cadmium
  • Shell Size - Insert
    16-23
  • Approval Agency
    UL
  • Contact Gender
    Male
  • Empty Shell
  • Backshell Type
    SOLID
  • Contact Style
    Pin
  • Environmental Characteristics
    CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
  • Plating
    Cadmium, Chromate
  • Wire Gauge (Max)
    24 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    20 AWG
  • Length
    24.33mm