  • PT01-D115D-B503
PT01-D115D-B503
advertisement
Manufacturer No:
PT01-D115D-B503
Manufacturer:
CUI Devices
HK JDW NO:
207-PT01-D115D-B503
Package:
Datasheet:
Description:
POT 50K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PT01-D115D-B503
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Resistive Material
    Carbon
  • Mfr
    CUI Devices
  • Series
    PT01
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
  • Power (Watts)
    0.05W, 1/20W
  • Termination Style
    PC Pins
  • Actuator Type
    Flatted
  • Bushing Thread
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.236" (6.00mm)
  • Rotation
    285°
  • Size - Body
    Rectangular - 0.492" x 0.394" Face (12.50mm x 10.00mm)
  • Number of Gangs
    1
  • Resistance (Ohms)
    50k
  • Features
  • Actuator Length
    0.591" (15.00mm)