  • PT00A-20-27P(SR)
PT00A-20-27P(SR)
advertisement
Manufacturer No:
PT00A-20-27P(SR)
HK JDW NO:
52-PT00A-20-27P(SR)
Package:
Metal
Datasheet:
PT00A-20-27P(SR)
Description:
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 27 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Chromate over Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
PT00A-20-27P(SR)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Flanges, Panel, Wall
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Package / Case
    Metal
  • Mounting Feature
    Flange
  • Shell Material
    Aluminum
  • Insert Material
    Neoprene
  • Backshell Material, Plating
    Aluminum, Olive Drab Cadmium
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MIL-DTL-26482 Series I, PT
  • Published
    2006
  • Feature
    Backshell, Cable Clamp
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder Cup
  • Connector Type
    Receptacle, Male Pins
  • Number of Positions
    27
  • Color
    Olive Drab
  • Applications
    Aerospace, Industrial, Instrumentation, Mass Transit, Military
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Orientation
    N (Normal)
  • Shielding
    Unshielded
  • Depth
    36.52mm
  • Current Rating
    7.5A
  • Military Standard
    MIL-DTL-26482
  • Shell Finish
    Olive Drab Chromate over Cadmium
  • Shell Size - Insert
    20-27
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Approval Agency
    UL
  • Contact Gender
    Male
  • Contact Style
    Pin
  • Plating
    Cadmium
  • Diameter
    32.8mm
  • Length
    59.53mm