  • PT-40-G-L51-MPJ
PT-40-G-L51-MPJ
advertisement
Manufacturer No:
PT-40-G-L51-MPJ
Manufacturer:
Luminus Devices
HK JDW NO:
499-PT-40-G-L51-MPJ
Package:
Module
Datasheet:
PT-40-G-L51-MPJ
Description:
BIG CHIP LED HB MODULE GREEN
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PT-40-G-L51-MPJ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    Module
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2014
  • Series
    PT-40
  • Size / Dimension
    21.85mm Lx15.00mm W
  • Feature
    With Connector
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    LED Module
  • Color
    Green
  • Configuration
    Rectangle
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    5.1V
  • Current - Test
    9.8A
  • Lens Style
    Flat
  • Lumens/Watt @ Current - Test
    37 lm/W
  • Forward Voltage
    5.1V
  • Lens Type
    Flat
  • Temperature - Test
    40°C
  • Flux @ Current/Temperature - Test
    1850lm 1550lm~2150lm
  • Light Emitting Surface (LES)
    1.61mm L x 2.42mm W
  • Wavelength
    525nm
  • Height
    3.70mm
  • Length
    21.85mm
  • Width
    15mm