  • PSP500JB-270R
PSP500JB-270R
advertisement
Manufacturer No:
PSP500JB-270R
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-PSP500JB-270R
Package:
Axial
Datasheet:
PSP500JB-270R
Description:
FIXED RESISTOR, 270Ohm, Wirewound,
Quantity:
In Stock : 1253
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PSP500JB-270R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Operating Temperature
    -55°C~350°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    PSP
  • Size / Dimension
    0.252 Squarex0.984L 6.40mmx25.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    400 ppm/°C
  • Resistance
    270Ohm
  • Composition
    Wirewound
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    5W
  • Lead Length
    33mm
  • Lead Diameter
    0.8 mm