  • PSMN012-80PS,127
PSMN012-80PS,127
advertisement
Manufacturer No:
PSMN012-80PS,127
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-PSMN012-80PS,127
Package:
TO-220-3
Datasheet:
PSMN012-80PS,127
Description:
MOSFET N-CH 80V 74A TO220AB
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PSMN012-80PS,127
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    453.59237mg
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    148W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    148W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    19 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    11m Ω @ 15A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    2782pF @ 12V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    74A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    43nC @ 10V
  • Rise Time
    16ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    6 ns
  • Turn-Off Delay Time
    33 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    74A
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Max Dual Supply Voltage
    80V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    80V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    295A
  • Height
    6.35mm
  • Length
    31.75mm
  • Width
    6.35mm