  • PSLD1A107M
PSLD1A107M
advertisement
Manufacturer No:
PSLD1A107M
Manufacturer:
NEC
HK JDW NO:
4095-PSLD1A107M
Package:
Datasheet:
Description:
100μF 20% 105°C-Max 2-Termination Polar TANTALUM (SOLID POLYMER)
Step5Bar-code shipping tag
PSLD1A107M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Packing Method
    BULK
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Size Code
    2917
  • Ripple Current
    2500mA
  • Tan Delta
    0.1
  • Current - Leakage
    100μA
  • Height
    2.8mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm