  • PSK-S6C-24
PSK-S6C-24
advertisement
Manufacturer No:
PSK-S6C-24
Manufacturer:
CUI
HK JDW NO:
193-PSK-S6C-24
Package:
4-DIP Module
Datasheet:
PSK-S6C-24
Description:
AC/DC CONVERTER 24VDC 6W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PSK-S6C-24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    4-DIP Module
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C With Derating
  • Series
    PSK-S6C (6W)
  • Size / Dimension
    2.00Lx1.00W x 0.60 H 50.8mmx25.4mmx15.4mm
  • Feature
    Universal Input
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    6W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, cURus
  • Efficiency
    80%
  • Voltage - Output 1
    24V
  • Current - Output (Max)
    250mA
  • Voltage - Input
    85V~264VAC 100V~370VDC
  • Line Regulation
    ±0.5%
  • Load Regulation
    ±1%