  • PSD854F2-70J
PSD854F2-70J
advertisement
Manufacturer No:
PSD854F2-70J
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-PSD854F2-70J
Package:
52-LCC (J-Lead)
Datasheet:
PSD854F2-70J
Description:
52 Terminations Programmable Peripherals IC 52 Pin PSD854F Specialized ICs 5V
Step5Bar-code shipping tag
PSD854F2-70J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    52-LCC (J-Lead)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    52
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    52
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Programmable Peripherals IC
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Applications
    8-Bit MCU Peripherals
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Microprocessor ICs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    70GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    PSD854F
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    Parallel
  • Memory Size
    1.9MB
  • Number of I/O
    27
  • Number of Ports
    4
  • Memory Type
    FLASH
  • Access Time
    70 ns
  • Standby Current-Max
    0.0002A
  • Number of Gates
    3000
  • Number of Macro Cells
    24
  • UV Erasable
    N
  • Length
    19.1mm
  • Height Seated (Max)
    4.57mm
  • Width
    19.1mm