  • PSD813F1A-90UI
PSD813F1A-90UI
advertisement
Manufacturer No:
PSD813F1A-90UI
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-PSD813F1A-90UI
Package:
64-LQFP
Datasheet:
PSD813F1A-90UI
Description:
64 Terminations Programmable Peripherals IC 64 Pin PSD813F Specialized ICs 5V
Step5Bar-code shipping tag
PSD813F1A-90UI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    64
  • Packaging
    Tray
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Programmable Peripherals IC
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    8-Bit MCU Peripherals
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Microprocessor ICs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    90GHz
  • Base Part Number
    PSD813F
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    Parallel
  • Memory Size
    976.6kB
  • Number of I/O
    27
  • Number of Ports
    4
  • Memory Type
    FLASH
  • Access Time
    90 ns
  • Standby Current-Max
    0.0002A
  • Number of Gates
    3000
  • Number of Macro Cells
    24
  • UV Erasable
    N
  • ROM Size (bits)
    1310720Bits
  • Height Seated (Max)
    1.54mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm