  • PSC75U-560-R-CR1
PSC75U-560-R-CR1
advertisement
Manufacturer No:
PSC75U-560-R-CR1
Manufacturer:
Phihong USA
HK JDW NO:
624-PSC75U-560-R-CR1
Package:
Datasheet:
PSC75U-560-R-CR1
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 75W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PSC75U-560-R-CR1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Desktop
  • Weight
    1lb 453.59g
  • Operating Temperature
    0°C~40°C
  • Published
    2012
  • Series
    PSC75U (75W)
  • Size / Dimension
    5.93Lx2.78W x 1.54 H 150.5mmx70.5mmx39.0mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Connector Type
    Plug
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    75W
  • Max Power Dissipation
    75W
  • Approval Agency
    CE, cULus
  • Efficiency
    Level VI
  • Max Output Current
    1.34A
  • Polarity
    Positive
  • Polarization
    Positive Center
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Input Type
    Cord (Sold Separately)
  • Voltage - Output
    56V
  • Form
    Desktop (Class I)
  • Region Utilized
    International
  • Cord Length
    46.46 1.18m
  • Input Connector
    IEC 320-C14
  • Output Connector
    Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
  • No Load Power Consumption
    500mW Max
  • Height
    39.116mm