  • PSAC30U-560-R-CN1
PSAC30U-560-R-CN1
advertisement
Manufacturer No:
PSAC30U-560-R-CN1
Manufacturer:
Phihong USA
HK JDW NO:
624-PSAC30U-560-R-CN1
Package:
Datasheet:
PSAC30U-560-R-CN1
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 30W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PSAC30U-560-R-CN1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Desktop
  • Weight
    0.353lb 160.12g
  • Operating Temperature
    0°C~40°C
  • Published
    2012
  • Series
    PSAC30U (30W)
  • Size / Dimension
    4.07Lx1.65W x 1.13 H 103.4mmx42.0mmx28.7mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Connector Type
    Plug
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    30W
  • Max Power Dissipation
    30W
  • Approval Agency
    CE, cULus
  • Efficiency
    Level V
  • Max Output Current
    540mA
  • Polarity
    Negative
  • Polarization
    Negative Center
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Input Type
    Cord (Sold Separately)
  • Voltage - Output
    56V
  • Form
    Desktop (Class I)
  • Region Utilized
    International
  • Cord Length
    59 1.50m
  • Input Connector
    IEC 320-C14
  • Output Connector
    Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
  • No Load Power Consumption
    300mW Max
  • Height
    28.702mm