  • PSAA18U-090-R-CNR5
PSAA18U-090-R-CNR5
advertisement
Manufacturer No:
PSAA18U-090-R-CNR5
Manufacturer:
Phihong USA
HK JDW NO:
624-PSAA18U-090-R-CNR5
Package:
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 18W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PSAA18U-090-R-CNR5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Desktop
  • Weight
    0.309lb 140.16g
  • Operating Temperature
    0°C~40°C
  • Published
    2011
  • Series
    PSAA18U (18W)
  • Size / Dimension
    4.06Lx1.93W x 1.32 H 103.0mmx49.0mmx33.5mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Connector Type
    Plug
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    18W
  • Max Power Dissipation
    18W
  • Approval Agency
    CE, cULus
  • Efficiency
    Level V
  • Max Output Current
    2A
  • Polarity
    Negative
  • Polarization
    Negative Center
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Input Type
    Cord (Sold Separately)
  • Voltage - Output
    9V
  • Form
    Desktop (Class I)
  • Region Utilized
    International
  • Cord Length
    59 1.50m
  • Input Connector
    IEC 320-C14
  • Output Connector
    Barrel Plug R/A, 0.7mm I.D. x 2.5mm O.D. x 10.0mm
  • No Load Power Consumption
    300mW Max
  • Height
    33.528mm