  • PSA.3S.314.CNLC10
PSA.3S.314.CNLC10
advertisement
Manufacturer No:
PSA.3S.314.CNLC10
Manufacturer:
LEMO
HK JDW NO:
452-PSA.3S.314.CNLC10
Package:
Datasheet:
PSA.3S.314.CNLC10
Description:
Receptacle, Female Sockets and Male Pins Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 14 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk Keyed Push-Pull
Quantity:
In Stock : 17538
Step5Bar-code shipping tag
PSA.3S.314.CNLC10
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Brass, Bronze
  • Mount
    Bulkhead, Free Hanging, Panel, Rear Side Nut
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line); Panel Mount
  • Mounting Feature
    Bulkhead - Rear Side Nut
  • Shell Material
    Brass
  • Insert Material
    Polyamide (PA66), Nylon 6/6
  • Backshell Material, Plating
    Brass, Chrome
  • Operating Temperature
    -55°C~250°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    3S
  • Feature
    Backshell
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder Cup
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets and Male Pins
  • Number of Positions
    14
  • Color
    Silver
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Orientation
    Keyed
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    IP50 - Dust Protected
  • Current Rating
    7A
  • Shell Finish
    Chrome
  • Shell Size - Insert
    314
  • Cable Opening
    0.394 (10.00mm)