  • PS21M-US11RT-M00
PS21M-US11RT-M00
advertisement
Manufacturer No:
PS21M-US11RT-M00
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
HK JDW NO:
144-PS21M-US11RT-M00
Package:
Datasheet:
PS21M-US11RT-M00
Description:
Switch Limit N.O./N.C. SPDT Side Roller Lever Cable 5A 240VAC 250VDC 0.08N Rotary Screw Mount
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PS21M-US11RT-M00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PS21M
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Cable
  • Voltage - Rated DC
    24V
  • Current Rating (Amps)
    3A AC 1.1A DC
  • Orientation
    Right Angle
  • Ingress Protection
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Depth
    29.5mm
  • Termination Style
    Cable Leads
  • Voltage - Rated AC
    120V
  • Approval Agency
    CE, CSA, UL
  • Actuator Type
    Side Rotary, Roller
  • Circuit
    DPST-NO/NC
  • Switch Function
    On-Mom, Off-Mom
  • Max Voltage Rating (AC)
    240V
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    250V
  • Mechanical Life
    10,000,000 Cycles
  • Operating Force
    8.000gf
  • Height
    92mm
  • Length
    30mm