  • PS0055BE56036BG1
PS0055BE56036BG1
advertisement
Manufacturer No:
PS0055BE56036BG1
HK JDW NO:
878-PS0055BE56036BG1
Package:
Disk, Metal Fitting - Threaded
Datasheet:
PS0055BE56036BG1
Description:
PS 56pF 5000V 5kV Ceramic Capacitor ±10% R16 2.244Dia 57.00mm -55°C~100°C High Voltage Requires Holder Disk, Metal Fitting - Threaded
Step5Bar-code shipping tag
PS0055BE56036BG1
  • Mount
    Holder
  • Mounting Type
    Requires Holder
  • Package / Case
    Disk, Metal Fitting - Threaded
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Size / Dimension
    2.244Dia 57.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Temperature Coefficient
    R16
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    5000V 5kV
  • Capacitance
    56pF
  • Height Seated (Max)
    0.827 21.00mm