  • PRS11S-N20F-503B1
PRS11S-N20F-503B1
advertisement
Manufacturer No:
PRS11S-N20F-503B1
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PRS11S-N20F-503B1
Package:
Datasheet:
PRS11S-N20F-503B1
Description:
POT 50K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PRS11S-N20F-503B1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Hole Diameter
    1.5 mm
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Ganging Number
    1
  • Size - Body
    Rectangular - 0.512 x 0.461 Face x 0.283 H 13.00mmx11.70mmx7.20mm
  • Height
    11.7mm
  • Length
    11.7mm
  • Actuator Length
    0.787 20.00mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Weight
    5.000005g
  • Resistive Material
    Carbon
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2010
  • Series
    Pro Audio PRS11S
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Gull Wing
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    50kOhm
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    50mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Max Power Dissipation
    50mW
  • Depth
    18.5mm
  • Construction
    Rotary
  • Base Part Number
    PRS11S
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Voltage - Rated AC
    50V
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.05W
  • Actuator Type
    Flatted
  • Working Voltage
    30V