  • PRS11S-N20F-104A3
PRS11S-N20F-104A3
advertisement
Manufacturer No:
PRS11S-N20F-104A3
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PRS11S-N20F-104A3
Package:
Datasheet:
PRS11S-N20F-104A3
Description:
POTENTIOMETER
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PRS11S-N20F-104A3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Resistive Material
    Carbon
  • Published
    2014
  • Series
    Pro Audio PRS11S
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Resistance
    100kOhm
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • Base Part Number
    PRS11S
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Actuator Type
    Flatted
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Logarithmic
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Number of Gangs
    1
  • Actuator Length
    0.787 20.00mm