  • PRDDA1-16F-BB0BW
PRDDA1-16F-BB0BW
advertisement
Manufacturer No:
PRDDA1-16F-BB0BW
HK JDW NO:
791-PRDDA1-16F-BB0BW
Package:
Datasheet:
PRDDA1-16F-BB0BW
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PRDDA1-16F-BB0BW
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Silver, Tin
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Panel
  • Housing Material
    Nylon
  • Actuator Material
    Nylon, Polycarbonate
  • Termination
    Quick Connect
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Orientation
    Straight
  • Current Rating
    16A
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Approval Agency
    UL
  • Switch Function
    On-Off
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V