  • PRD-3AY0-24
PRD-3AY0-24
advertisement
Manufacturer No:
PRD-3AY0-24
HK JDW NO:
797-PRD-3AY0-24
Package:
Datasheet:
PRD-3AY0-24
Description:
Quantity:
In Stock : 14
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PRD-3AY0-24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Contact Material
    Silver (Ag)
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    PANEL MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~45°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PRD
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • ECCN Code
    EAR99
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Body Length or Diameter
    85.7mm
  • Body Breadth
    63.8 mm
  • Physical Dimension
    85.7mm x 63.8mm x 63.5mm
  • Contact Form
    SPST-NO (DM) (1 Form X)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    12Ohm
  • Operate Time
    40ms
  • Coil Voltage
    24VAC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    277VAC - Nom
  • Coil Current
    410mA
  • Release Time
    20ms
  • Must Operate Voltage
    20.4VAC
  • Contact Rating (Current)
    25A
  • Coil Power
    9800mW
  • Must Release Voltage
    2.4VAC
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil/Input Supply Type
    AC
  • Coil Insulation
    Class B
  • Body Height
    63.5mm