  • PRBSA1-16F-BB0BW
PRBSA1-16F-BB0BW
advertisement
Manufacturer No:
PRBSA1-16F-BB0BW
HK JDW NO:
791-PRBSA1-16F-BB0BW
Package:
Datasheet:
PRBSA1-16F-BB0BW
Description:
Quantity:
In Stock : 884
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PRBSA1-16F-BB0BW
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Panel Mount, Snap-In
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C
  • Series
    PRB
  • Published
    2004
  • Part Status
    Active
  • Current Rating (Amps)
    16A AC
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Concave (Curved)
  • Circuit
    SPST
  • Switch Function
    On-Off
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 27.60mm x 13.80mm