  • PRASD3-16F-BB000
PRASD3-16F-BB000
advertisement
Manufacturer No:
PRASD3-16F-BB000
HK JDW NO:
791-PRASD3-16F-BB000
Package:
Datasheet:
PRASD3-16F-BB000
Description:
Quantity:
In Stock : 1614
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PRASD3-16F-BB000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Silver, Tin
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount, Snap-In
  • Housing Material
    Polycarbonate
  • Actuator Material
    Nylon, Polycarbonate
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PRA
  • Published
    2004
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Quick Connect
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Switch
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    16A AC
  • Orientation
    Straight
  • Ingress Protection
    Dust Proof
  • Current Rating
    16A
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Concave (Curved)
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-Off-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 19.20mm x 13.00mm
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Color - Actuator/Cap
    Black
  • ELV
    Compliant
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Electrical Life
    6,000 Cycles
  • Mechanical Life
    100,000 Cycles
  • Contact Current Rating
    16A