  • PPTR0300AP2VB
PPTR0300AP2VB
advertisement
Manufacturer No:
PPTR0300AP2VB
Manufacturer:
Honeywell Aerospace
HK JDW NO:
353-PPTR0300AP2VB
Package:
Cylinder
Datasheet:
PPTR0300AP2VB
Description:
PPTR Series Absolute Pressure Sensor Analog, RS-232 -40°C~85°C 300PSI (2068.43kPa) Threaded ±0.24% 0 V ~ 5 V 6V~30V
Step5Bar-code shipping tag
PPTR0300AP2VB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    Cylinder
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2010
  • Series
    PPTR
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Connector
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    Industrial Automation
  • Voltage - Supply
    6V~30V
  • Output
    0 V ~ 5 V
  • Termination Style
    Connector
  • Output Type
    Analog, RS-232
  • Accuracy
    ±0.24%
  • Operating Pressure
    300PSI (2068.43kPa)
  • Pressure Type
    Absolute
  • Port Style
    Threaded
  • Port Size
    Female - 1/4 6.35mm NPT
  • Maximum Pressure
    900PSI (6205.28kPa)
  • Max Pressure
    900 PSI