  • PPG102A6
PPG102A6
advertisement
Manufacturer No:
PPG102A6
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-PPG102A6
Package:
Radial
Datasheet:
PPG102A6
Description:
SENSOR RTD 1KOHM 0.06% RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PPG102A6
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to PPG102A6.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • RTD Material
    Platinum
  • Operating Temperature
    -200°C~600°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    PPG
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Temperature Coefficient
    ±3850ppm/°C
  • Resistance
    1kOhm
  • Body Length or Diameter
    1.6002mm
  • Body Breadth
    1.2446 mm
  • Current
    1mA
  • Accuracy
    ±0.15°C
  • Resistance Tolerance
    ±0.06%
  • Resistance @ 0°C
    1kOhm
  • R0-Nom
    1000 Ω
  • Body Height
    1.1988mm