  • PO593-02T47R
PO593-02T47R
advertisement
Manufacturer No:
PO593-02T47R
HK JDW NO:
4800-PO593-02T47R
Package:
Conformal
Datasheet:
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 47Ohm, Metal Oxide,
Step5Bar-code shipping tag
PO593-02T47R
    Conformal
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Series
    PO
  • Tolerance
    2%
    2
  • Termination
    Axial
  • Temperature Coefficient
    200 ppm/°C
  • Resistance
    47Ohm
  • Max Operating Temperature
    235°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Metal Oxide
  • Additional Feature
    FLAME PROOF, RATED AC VOLTAGE (V): 500
  • Power Rating
    2W
  • Packing Method
    AMMO PACK; TAPE
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Working Voltage
    500V
  • Rated Temperature
    70°C
  • Diameter
    4.5mm
  • Length
    11.5mm