  • PO590-05T22K
PO590-05T22K
advertisement
Manufacturer No:
PO590-05T22K
HK JDW NO:
4800-PO590-05T22K
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 22kOhm, Metal Oxide,
Step5Bar-code shipping tag
PO590-05T22K
    Conformal
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Series
    PO
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    200 ppm/°C
  • Resistance
    22kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    250°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Metal Oxide
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 750
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    3W
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Construction
    Cylindrical
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    3W
  • Working Voltage
    750V
  • Rated Temperature
    70°C
  • Diameter
    6mm
  • Length
    16.5mm