  • PNP10VJT-91-1R
PNP10VJT-91-1R
advertisement
Manufacturer No:
PNP10VJT-91-1R
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-PNP10VJT-91-1R
Package:
Axial
Datasheet:
PNP10VJT-91-1R
Description:
FIXED RESISTOR, 1Ohm, Wirewound,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PNP10VJT-91-1R
  • Package / Case
    Axial
  • Operating Temperature
    -40°C~200°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    PNPV
  • Size / Dimension
    0.315Diax1.732L 8.00mmx44.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Flame Retardant Coating, Safety
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±300ppm/°C
  • Resistance
    1Ohm
  • Composition
    Wirewound
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    10W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Cylindrical
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Lead Length
    28mm
  • Working Voltage
    300V