  • PNF10-56R-2K
PNF10-56R-2K
advertisement
Manufacturer No:
PNF10-56R-2K
Manufacturer:
Panduit Corp
HK JDW NO:
583-PNF10-56R-2K
Package:
Metal
Datasheet:
PNF10-56R-2K
Description:
Ring Tongue Terminal 10-12AWG 30.7mm 13.2mm Tin Reel
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PNF10-56R-2K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Package / Case
    Metal
  • Material - Insulation
    Polyamide (PA), Nylon
  • Packaging
    Reel
  • Published
    2006
  • Series
    Pan-Term®
  • Feature
    Serrated Termination
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Color
    Yellow
  • HTS Code
  • Depth
    13.2mm
  • Contact Finish
    Tin
  • Wire Gauge
    10-12 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    12 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    10 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    RING TERMINAL
  • Insulation Diameter
    0.230 (5.84mm)
  • Insulation
    Insulated
  • Terminal Type
    Circular
  • Stud/Tab Size
    5/16 Stud
  • Terminal Gender
    FEMALE
  • Length
    30.734mm
  • Thickness
    0.040 1.02mm
  • Length - Overall
    1.210 30.73mm
  • Width - Outer Edges
    0.520 13.21mm