  • PN14-8R-3K
PN14-8R-3K
advertisement
Manufacturer No:
PN14-8R-3K
HK JDW NO:
583-PN14-8R-3K
Package:
Datasheet:
PN14-8R-3K
Description:
Terminals NYL-RING 16-14 BLU #8
Step5Bar-code shipping tag
PN14-8R-3K
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
    Free Hanging (In-Line)
  • Material
    Brass, Copper, Tin
  • Weight
    4.032436kg
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    Pan-Term®
  • Feature
    Serrated Termination
  • Color
    Blue
  • Gender
  • Depth
    7.87mm
  • Wire Gauge
    14-16 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    16 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    14 AWG
  • Insulation Diameter
    0.160 (4.06mm)
    Circular
  • Wire Cross Section
    2.5 mm2
  • Stud/Tab Size
    8 Stud
  • Length
    21.84mm
  • Width
    7.874mm
  • Thickness
    0.031 0.79mm
  • Length - Overall
    0.860 21.84mm
  • Width - Outer Edges
    0.310 7.87mm