  • PN14-56R-M
PN14-56R-M
advertisement
Manufacturer No:
PN14-56R-M
HK JDW NO:
583-PN14-56R-M
Package:
Datasheet:
PN14-56R-M
Description:
CONN RING CIRC 14-16AWG #5/16
Step5Bar-code shipping tag
PN14-56R-M
    Free Hanging (In-Line)
  • Weight
    1.247379kg
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Color
    Blue
  • HTS Code
  • Contact Finish
    Tin
  • Wire Gauge
    14-16 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    16 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    14 AWG
  • Insulation Diameter
    0.080 ~ 0.162 (2.03mm ~ 4.11mm)
  • Stud/Tab Size
    5/16 Stud
  • Length
    26.67mm
  • Width
    11.7mm
  • Thickness
    0.030 0.76mm
  • Length - Overall
    1.050 26.67mm
  • Width - Outer Edges
    0.460 11.68mm