  • PN14-14R-M
PN14-14R-M
advertisement
Manufacturer No:
PN14-14R-M
Manufacturer:
Panduit Corp
HK JDW NO:
583-PN14-14R-M
Package:
Datasheet:
PN14-14R-M
Description:
CONN RING CIRC 14-16AWG #1/4
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PN14-14R-M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Weight
    1.360777kg
  • Material - Insulation
    Polyamide (PA), Nylon
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    Pan-Term®
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Color
    Blue
  • HTS Code
  • Depth
    11.7mm
  • Wire Gauge
    14-16 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    16 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    14 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    RING TERMINAL
  • Insulation Diameter
    0.080 ~ 0.162 (2.03mm ~ 4.11mm)
  • Insulation
    Insulated
  • Terminal Type
    Circular
  • Stud/Tab Size
    1/4 Stud
  • Terminal Gender
    FEMALE
  • Length
    26.67mm
  • Width
    11.7mm
  • Thickness
    0.030 0.76mm
  • Length - Overall
    1.050 26.67mm
  • Width - Outer Edges
    0.460 11.68mm