  • PMT200EN,115
PMT200EN,115
advertisement
Manufacturer No:
PMT200EN,115
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-PMT200EN,115
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 235m Ω @ 1.5A, 10V ±20V 475pF @ 80V 10nC @ 10V 100V TO-261-4, TO-261AA
Quantity:
In Stock : 8345
Step5Bar-code shipping tag
PMT200EN,115
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Pin Count
    4
  • Configuration
    Single
  • Power Dissipation-Max
    800mW Ta 8.3W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    235m Ω @ 1.5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2.5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    475pF @ 80V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    1.8A Ta
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    10nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    100V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    1.8A