  • PMR209MC6220M220R30
PMR209MC6220M220R30
advertisement
Manufacturer No:
PMR209MC6220M220R30
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-PMR209MC6220M220R30
Package:
Radial
Description:
FILTER RC 220 OHM/0.22UF TH
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PMR209MC6220M220R30
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Paper
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    PMR209
  • Size / Dimension
    0.945Lx0.299W 24.00mmx7.60mm
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Low Pass
  • Resistance
    220Ohm
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250VAC
  • Capacitance
    220nF
  • Pitch
    20.3mm
  • Technology
    RC
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    20.3mm
  • Depth
    11.3mm
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Pitch
    20.2946mm
  • Number of Channels
    1
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    630V
  • Number of Resistors
  • Series Resistance
    220Ohm
  • ESD Protection
    No
  • Filter Order
    1st
  • Values
    R = 220 Ω, C = 0.22μF
  • Number of Capacitors
  • Resistance - Channel (Ω)
    220
  • Number of RC Elements
  • Height
    0.551 14.00mm
  • Height Seated (Max)
    16.51mm