  • PMH0805-301
PMH0805-301
advertisement
Manufacturer No:
PMH0805-301
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PMH0805-301
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
PMH0805-301
Description:
EMI Filter Beads, Chokes & Arrays 300 ohms 25%
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PMH0805-301
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Material
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • Series
    PMH
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    25%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Filters
  • Shielding
    Unshielded
  • Construction
    Multilayer Chip
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    100MHz
  • Base Part Number
    PMH0805
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Test Frequency
    100MHz
  • Impedance
    300Ohm
  • Max DC Current
    1A
  • Rated Current
    1A
  • Number of Lines
    1
  • DC Resistance (DCR) (Max)
    150mOhm
  • Impedance @ Frequency
    300Ohm @ 100MHz
  • Height
    889μm
  • Length
    2mm