  • PMEG2005EPK,315
PMEG2005EPK,315
advertisement
Manufacturer No:
PMEG2005EPK,315
HK JDW NO:
554-PMEG2005EPK,315
Package:
2-XDFN
Datasheet:
PMEG2005EPK,315
Step5Bar-code shipping tag
PMEG2005EPK,315
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    2-XDFN
  • Number of Pins
    2
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Max Power Dissipation
    1.47W
  • Terminal Position
    DUAL
  • Base Part Number
    PMEG2005
  • Pin Count
  • Reference Standard
    AEC-Q101
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    130μA @ 10V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    410mV @ 500mA
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    500mA
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Output Current-Max
    0.5A
  • Forward Voltage
    360mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    20V
  • Average Rectified Current
    500mA
  • Reverse Recovery Time
    3 ns
  • Peak Reverse Current
    30μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    20V
  • Capacitance @ Vr, F
    35pF @ 1V 1MHz
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    3A
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    3A
  • Natural Thermal Resistance
    20 °C/W