  • PMEG2005EGWX
PMEG2005EGWX
advertisement
Manufacturer No:
PMEG2005EGWX
HK JDW NO:
554-PMEG2005EGWX
Package:
SOD-123
Datasheet:
PMEG2005EGWX
Step5Bar-code shipping tag
PMEG2005EGWX
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Package / Case
    SOD-123
  • Surface Mount
    YES
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Reference Standard
    AEC-Q101; IEC-60134
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G2
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.4W
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    200μA @ 20V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    390mV @ 500mA
  • Forward Current
    500mA
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Output Current-Max
    0.5A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    20V
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    20V
  • Capacitance @ Vr, F
    66pF @ 1V 1MHz