  • PMEG100V060ELPDAZ
PMEG100V060ELPDAZ
advertisement
Manufacturer No:
PMEG100V060ELPDAZ
HK JDW NO:
554-PMEG100V060ELPDAZ
Package:
TO-277, 3-PowerDFN
Datasheet:
PMEG100V060ELPDAZ
Step5Bar-code shipping tag
PMEG100V060ELPDAZ
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    TO-277, 3-PowerDFN
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • Reference Standard
    AEC-Q101; IEC-60134
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F3
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    1.66W
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    450nA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    840mV @ 6A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Operating Temperature - Junction
    175°C Max
  • Application
    EFFICIENCY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    100V
  • Current - Average Rectified (Io)
    6A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    8ns
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    100V
  • Capacitance @ Vr, F
    200pF @ 1V 1MHz
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    130A