  • PMEG050V150EPDAZ
PMEG050V150EPDAZ
advertisement
Manufacturer No:
PMEG050V150EPDAZ
HK JDW NO:
554-PMEG050V150EPDAZ
Package:
TO-277, 3-PowerDFN
Datasheet:
PMEG050V150EPDAZ
Step5Bar-code shipping tag
PMEG050V150EPDAZ
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    TO-277, 3-PowerDFN
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    0.78W
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1mA @ 50V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    500mV @ 15A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    15A
  • Operating Temperature - Junction
    175°C Max
  • Application
    EFFICIENCY
  • Max Reverse Voltage (DC)
    50V
  • Average Rectified Current
    15A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    20 ns
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    50V
  • Capacitance @ Vr, F
    570pF @ 10V 1MHz
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    240A