  • PMEG045T050EPDZ
PMEG045T050EPDZ
advertisement
Manufacturer No:
PMEG045T050EPDZ
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-PMEG045T050EPDZ
Package:
TO-277, 3-PowerDFN
Datasheet:
PMEG045T050EPDZ
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PMEG045T050EPDZ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-277, 3-PowerDFN
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2017
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Pin Count
    3
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    44μA @ 45V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    465mV @ 5A
  • Forward Current
    5A
  • Operating Temperature - Junction
    175°C Max
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    45V
  • Reverse Recovery Time
    24ns
  • Capacitance @ Vr, F
    830pF @ 1V 1MHz