  • PMC0402-300
PMC0402-300
advertisement
Manufacturer No:
PMC0402-300
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PMC0402-300
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
PMC0402-300
Description:
FERRITE BEAD 30 OHM 0402 1LN
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PMC0402-300
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Material
    Ferrite
  • Weight
    652.039032μg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • Series
    PMC
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    25%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Subcategory
    Other Filters
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Chip Bead
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    100MHz
  • Base Part Number
    PMC0402
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Test Frequency
    100MHz
  • Impedance
    30Ohm
  • Max DC Current
    300mA
  • Filter Type
    FERRITE CHIP
  • Rated Current
    0.3A
  • Number of Lines
    1
  • DC Resistance (DCR) (Max)
    200mOhm
  • Impedance @ Frequency
    30Ohm @ 100MHz
  • Height
    508μm
  • Width
    0.5mm